BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

2012-04-02 12:02

Mano Stambulas. Pradžia.

Į komentarus

Nuo vaizdų apsvaigusi galva, nuo įspūdžių šviečiančios akys, perlepinti skonio receptoriai, nepakeliamas lagaminas ir nebesilankstančios kojos.

Tai yra Stambulas.
Buvau ten tris dienas darbo reikalais. Dar prieš kelionę peržvelgusi konferencijos darbotvarkę pasiguodžiau bendrakeleivei, kad, deja, laisvą turėsime tik menką pusdienį. “Ne pusdienį, o pusdienį ir naktį- nejau galvoji miegoti prieš skrydį?”- pasitikslino kolegė.
Dabar galiu pasakyti- naktis su pusdieniu yra gan nemenkas laikas, jei žinai, ko nori, turi puikius gidus ir sveikatos.
Apie Stambulo must see nerašysiu. Sofijos soboras, Mėlynoji mečetė, Topkapi rūmai, Justiniano vandens saugykla, Grand Bazaar, Spice Market (Egyptian Bazaar) , Bosforas… Visa tai kartu su begale žydinčių gėlių, kepamų kaštonų aromatu ir milijonu šypsenų- įspūdinga.
Geriau Stambulą aprašysiu moteriškai- apie must buy
Dar prieš kelionę klausinėjau Stambule pabuvusių draugų, ką ten reikia pirkti. Atsakymų gavau įvairių. Vėliau mano must buy sąrašėlį pakoreagavo stambuliečiai, o pašmirinėjus Grand Bazaar’e ir Spice Market’e pati uždėjau paskutinius akcentus.
Ir štai jums mano rekomendacijos:
Palikti suvenyrų pirkimą paskutinei minutei oro uoste yra labai prasta mintis. Kainos ten žvėriškos, o pasirinkimas skurdus.  İstiklâl gatvė (pėsčiųjų parduotuvinė gatvė, lyginama su maskvietišku Arbatu) yra puiki vieta pasivaikščiojimams, kavai ir stambuliečių stebėjimui, tačiau pirkimo patirtis turguose yra nepalyginamai sodresnė.
Grand Bazaar ir Spice Market -  tai ne šiaip sau turgūs. Grand Bazaar yra didžiausias pasaulyje įspūdingos architektūros dengtas turgus, atidarytas XV a. viduryje, jame veikia apie 4000 parduotuvėlių.  Spice Market yra jaunesnis ir kuklesnis Grand Bazaar’o brolis- veikia nuo XVII amžiaus vidurio ir yra kur kas mažesnis, tačiau vietos čia pakanka ne tik prieskoniams, bet ir visiems tradiciniams turkiškiems gėriams.
Žodžiu, Grand Bazaar ir Spice Market yra tinkamos vietos pirkti. Žinoma, jei nesibaidai derėjimosi.
Derėtis galima įvairiai. Tradicinė derėjimosi technika reikalauja išgirdus kainą nutaisyti nelaimingą veidą, tačiau man labiau prie širdies netradiciniai metodai. Neslepiu, jei man kažkas krito į akį. Neapsimetinėju abejojanti, o išgiriu prekę ir parduotuvę. Šeimininkui leidžiu man parodyti viską, kuo didžiuojasi pats, išklausau, pasitariu. Ir, žinokit, kainos ima tirpti pačios. Nuoširdumas- galingas dalykas net Turkijoje. Esu išranki ir pretenzinga be galo, galiu pereiti šimtą parduotuvėlių tik su “laba diena-viso gero”, bet jei jau suradau TĄ prekę, savo džiaugsmu būtinai pasidalinsiu su pardavėju ir skirsiu laiko, kad pagerbčiau tą, kuris gerbia pirkėją ir save nekišdamas beleko.
Taigi, privalomų pirkinių sąrašėlis:
-Šilkas. Stambulas- vienas didžiausių ir svarbiausių miestų Anatolijos Šilko kelyje, ir tuo viskas pasakyta. Miestas su tokiom senom šilko tradicijom ir kultūra yra tinkama vieta pirkti šilko skaras ar skraistes.
-Arbata. Čia galima įsigyti aukščiausios kokybės juodosios arbatos, o autentikos mėgėjams rekomenduočiau turkišką obuolių arbatą- Elma Çay. Tai išskirtinė turkiška arbata, pagardinta obuolių skoniu ir prieskoniais, žiemą tokia karšta arbata sušildo, vasarą šalta su ledukais gaivina. Idealu ją gerti iš tradicinių turkiškų  tulpės formos stiklinaičių, kurių pilna abiejuose turguose.
- Prieskoniai. Spice Market- prieskonių rojus. Rekomenduočiau Turkija kvepiantį cuminą- rytietišką lietuviško kmyno giminaitį. Juodasis cuminas- be konkurencijos.
- Saldumynai. Spice Market’e atradau, kad turkiški saldumynai gali būti skanūs… Iki tol jie man asocijavosi su šaltienos konsistencijos kisielium ir cukraus pudra, tačiau turguose prisiragavau pasakiškų saldumynų, pagamintų iš granatų ir migdolų, kivių ir pistacijų… Tiesa, patingėjau juos tempti iš turgaus, nusprendžiau nusipirkti oro uoste. Aiaiai. Dabar mano artimieji spjaudo kisielinę šaltieną…
- Keramika. Grand Bazaar’e geros keramikos tikrai yra- patikrinta. Renkantis dirbinius reikia atkreipti dėmesį į indo skambesį, marginimo raštų sudėtingumą, atlikimo preciziką ir techniką (smulkūs iškilūs raštai yra gerai). Bet svarbiausias mano patarimas- daiktą turi būti malonu paimti į rankas, jis turi užkabinti. Myliu turkišką keramiką, ką čia benuslėpsi…
Štai ir pirmasis penketukas. Dar galėčiau parekomenduoti baltą vyną, anyžinę rakę, chalvą, alyvuoges, odos dirbinius, stiklą, sidabrą, turkiškas šlepetes, siuvinėtus audinius…ir dar krūva visokiausių gėrių, tačiau man jie ne must, o may. Tai tuo ir baigsiu.
Nors žinau, kad tai buvo tik Stambulo pradžia. Tikrai atvyksiu čia dar ne kartą. Bandysiu rudenį atskristi su vaikais- vasarą Turkish Airlines atidaro tiesioginius skrydžius į Stambulą, tai griekas tokia proga nepasinaudoti. Nuvesiu juos į Stambulo Akvariumą- įspūdingo dydžio jūrų muziejų, kuriame sudaryta vaikščiojimo po vandeniu iliuzija. Tai bus jiems kaip kompensaciją už visą dieną Grand Bazaar’e- palikau ten  nuostabaus grožio vazą. Ir šilku siuvinėtą staltiesę. Ir sidabrinį samtuką. Ir… Privalau jų sugrįžti. :)
Mums išvykstant kolegė padejavo, kad užmiršo įmesti pinigėlį į viešbučio baseiną. Nuraminau ją, kad mes tiek tų pinigėlių Stambule išmėtėm, kad turėtume ne tik sugrįžti, bet net atvykti čia pagyventi bent kokiems trejiems metams…
Žiūrėsim. :)

Patiko (22)

Rodyk draugamsKomentarai (14)

 • Jaunas turgus, tik 17 amžiaus :) O su saldumynais nutebinai, visada galvojau, kad turkiški saldumynai visiškas ššš… O Stambule dar neteko būti, noriu į tuos turgus. Prieskonius aš dievinu. Ir tikriausiai visokių šviežių vaisių ten pilna, saulėje sunokusių - skanumėlis. Ai, šiaip žmonėms įspėjimas - saugotis, kad neapgautų, nes jiems Dievas nedraudžia apgaudinėti parduodant, kažkas tokio, kad pats esi kaltas, jei leidiesi apgaunamas, o jie tik prekeiviai, kurie siekia geriau parduoti. Mes kažką kai pirkom, žinojom, kad bandys apgauti, išsirinkom, sako duokit supakuosim, na, lyg nebeįmanoma apgauti, supakavo, grįžom, radom ne tą, kur išsirinkom, su šiokiu tokiu broku įkišo, dar gerai, kad nelabai didelis brokas. O šiaip visai malonu tenai - Turkijoje.
  Vėl dingsta komentaras :( Hmz. Nu.

 • Vaisių gausybė, atspėjai :). Dar beklaidžiodama vieną vakarą užėjau žuvies turgų, tai visokių žvėrių prisižiūrėjau. Man ten patiko VISKAS. Reikės grįžti būtinai.

  Nors daug apie pirkinius pripyliau, bet iš tiesų tai pirkau labai mažai- vis tas laiko trūkumas ir mano išrankumas… Užtat pora tokių keramikos grožių atsivežiau, kad nebereikia man nei tų šilkų, nei saldumynų…

  Labai geras miestas- emocingas, kontrastingas, turtingas ir visoks kitoks ingas. :)

 • ačiū!

 • Mmmmm, kaip suviliojai, net saldžiai pavydu pasidarė tokios nuostabios cini mini kelionės. Man toks nuostabus miestas atrodo Stambulas, pilnas kultūros, nuostabių daiktų, kitokių, labiau atsipūtusių žmonių.
  Ačiū už tokį ryto nuotaiką pakėlusį įrašą ir svajones, kaip aš pati ten vaikščiosiu ir man siūlys pirkti šilkines skaras :))

 •   svetima
  2012-04-04 14:30

  Turėtų būti labai įdomu-viliojantis miestas…Bet per tiek laisvo laiko dar sugebėt galvot apie pirkinius-na man iš fantastikos srities:))…Pirkimo instinktai sukyla tik ilgėliau kažkur pabuvus ir geriau apsižiūrėjus…O šiaip rekomenduoju ta proga Orhano Pamuko prisiminimų knygą “Stambulas”-su daug daug senų fotografijų;-) Pabuvojus Stambule, turėtų būti dar įdomiau ją skaityti..

 •   Rasa
  2012-04-04 21:35

  Nuostabus miestas. Jo dydis įspūdingas, bet neslegia. Rūmų, mečečių prabanga ir bendravimo paprastumas. Zenonui nupirkau marškinėlius “Stambul - where Asia meets Europe” - tai man atspindi miesto dvasios esmę.

 • Pieštukėli, ačiū už gerą žodį :).

  svetima, būti Stambule ir neaplankyti Grand Bazaaro? Tai ne šiaip sau turgus. Tai įvykis. Turkiškas bendravimas, kultūra, istorija ir ši diena viename. Tai įspūdis. Be Grand Bazaaro miesto apžiūrėjimas būtų gan vienpusis, prėskokas, manau…

  Rasa, pritariu, labai geras miestas. Taupom pinigus skrydžiui į Stambulą… ;)

 •   Rasa
  2012-04-06 14:17

  Gal geriau uždirbam pinigų? Nes sutaupyti gali ilgai užtrukti. Gal reikia užsiregistruoti kokiam nors Turkish Airlines puslapyje, kad pigius pasiūlymus atsiųstų tiesioginiam skrydžiui iš Vilniaus:)
  Džiaugsmingų šv. Velykų

 • Wow Saunuole kad nepabijojai Turkijos! Tiek Stambulas tiek pati Turkija yra viena graziausiu saliu pasaulyje, labai turtinga kultura turejai ta pastebeti:) Jei dar kada vaziuosi i Turkija pabandyk nukeleiauti i Cappadocia prizadu nepasigailesi, ten pamatysi tikraja turkija:)
  p.s. jei reiks kokios info apie Cappadocia kreipkis papasakosiu kaip ten viskas vyksta, turiu 3men, patirties tame kraste :)

 •   Atėnė
  2012-04-08 15:07

  Oi koks kvepiantis įrašas:)
  Mes irgi norime kartu į Stambulą!

 • Imam. :)

 • agute, ačiū. :)

 • Nuostabus, nuostabus Stambulas. Jau nemažai susipažinai su juo, bet jei būsi dar kartą (o tikiu, kad būsi) būtinai, būtinai sutemus pakilk Galatos bokštą (Galata Kulesi). Toookie gražūs vaizdai atsivers… Garantuoju. :)

  Ir dar pritariu rekomendacijai apsilankyti Kapadokijoje. Pasaka.

 • Prižadu, kad kažkada tikrai pakilsiu į Galata bokštą. :)

Rašyk komentarą